Two block of masses m and M are connected by means of a metal wire passing over a frictionless fixed pulley. The area of cross-section of the wire is 6.5×10−9m2 and its breaking stress is 2×109Nm−2. If m=1kgif the maximum value of M is K x 1.86 kg for which the wire will not break. Find the value of K.g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mg−T=Ma (I) T-mg = ma (II) T=2Mmg(M+m) ⇒TA=2MmgA(M+m)=2mgA1+mM=2×109 ⇒M=1.86Kg