Two blocks A and B of mass 10 kg and 20 kg respectively are placed as shown in figure. Coefficient of friction between all the surfaces is 0.2 (g = 10 m/s2) Then,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tension in the string is between 300 to 310 N
b
tension in the string is between 100 to 150 N
c
acceleration of block B is between 2.5 to 2.7 ms2
d
acceleration of block B is between 4.6 to 4.8 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Free body diagram of A isN = normal reactionTcos30∘=N .......(1)Tsin30∘=0.2N+100 .......(2)Solving these two equations we getT≈306Nand N≈265NFree body diagram of B is a=mBg−02N−02NmB=200−0.4(265)20=4.7m/s2