Two blocks having masses 8 kg and 16 kg are connected to the two ends of a light spring. The system is placed on a smooth horizontal floor. An inextensible string also connects B with ceiling as shown in the figure at the initial moment. Initially the spring has its natural length. A constant horizontal force F is applied to the heavier block as shown. What is the maximum possible value of F (in N) so the lighter block does not loose contact with ground.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Draw FBD of B to get extension in spring. Instant when block B just looses contact with ground, the net force on it becomes zero. kx−Tcosθ=0 ........(i)Tsinθ+N−mg=0 .......(ii)To lift the block B, N = 0, from (i) and (ii), we get kxcosθsinθ=mgx=mgktanθ=80k×(4/3)=60kIf spring has to just extend till this value at their extension it should be at rest.Now we apply work energy theorem to get Fx=12kx2⇒F=30 N