Two blocks (m = 0.5 kg and M = 4.5 kg) are arranged on a horizontal frictionless table as shown in figure. The coefficient of static friction between the two blocks is 37. Then the maximum horizontal force that can be applied on the larger block so that the blocks move together is______N. (Round off to the Nearest Integer) [Take g as 9.8 ms−2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 21.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the friction between blocks is limiting , they attain maximum acceleration, amax=μg=37×9.8=4.2 ms-2 Thus, for combine system, Fmax=(m+M)amax=5×4.2=21 N