Two blocks of mass 4 kg and 2 kg are connected by a heavy string and placed on rough horizontal plane. The 2 kg block is pulled with a constant force F. The coefficient of friction between the blocks and the ground is 0.5. What is the value of F so that tension in the string is constant throughout during the motion of the blocks ? (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Consider a segment AB of the string and tension at its ends are T1 and T2 as shown. If 'a' be the acceleration of the string, then T1 - T2 = m x a. When a = 0, T1 = T2. To make the tension constant, the net force on the system must be zero.∴F - µm1g - µm2g = 0 ⇒ F = µ(m1 + m2)g= 0.5 x 6 x 10 N = 30 N