Two blocks of mass m1 = 6 kg and m2 = 3 kg are as shown in the diagram. Coefficient of friction between m1 and m2 and between m1 and the surface is 0.5 and 0.4, respectively. The maximum horizontal force that can be applied to the mass m1 so that they move without separation is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
41 N
b
61 N
c
81 N
d
101 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the blocks move together without any relative motion between them, then their acceleration is given bya=F−0.4(3+6)×10(3+6)m/s2=F−369m/s2Pseudo force on 3 kg block =3a=F−363NThe 3 kg block will not slip on 6 kg block i.e., If =3a=F−363≤0.5×3×10 ⇒Fmax=81 N