Two blocks of masses I kg and 2 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in the figure. The breaking stress of the metal is 403π×106 N/m2.If g=10ms−2, then what should be the minimum radius of the wire used if it is not to break?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
1 mm
c
1.5 mm
d
2mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T=2m1m2m1+m2g=2×1×21+2×10N=403NIf r is the minimum radius, then Breaking stress =403πr2 or 403π×106=403πr2 or r2=1106 or r=1103m=1mm