Two blocks of masses 5kg and 10kg are connected by a massless spring and are placed on a smooth horizontal surface. A force of 100 N is applied on 10kg mass as shown in the diagram. At the instant, the acceleration of 5kg mass is 4 ms–2 , the acceleration of 10kg mass is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 ms–2
b
12 ms–2
c
20ms–2
d
8 ms–2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For 5kg block, kx=5a2 ⇒kx=54=20 For 10kg block, 100-kx=10a1 ⇒100-20=10a1 ⇒a1=8 ms-2