Two blocks of masses 2 kg and I kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg, the value of the force of contact between the. two blocks is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4N
b
3N
c
2N
d
1N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a=31+2=1m/s2Force of contact between blocks = mAa = (1) (1) = 1N