Two blocks of masses 1 kg and 2 k8 are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in fig. The breaking stress of the metal is 2×109N/m2.If the wire is not to break, its minimum radius should be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4⋅6×10−5m
b
6⋅4×10−5m
c
4⋅6×10−6m
d
6⋅4×10−6m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See question fig.The equations of motion of two blocks areT−10=1×a20−T=2×aSolving, we get T= (40/3) newton∴ Stress =(40/3)πr2 ( ∵ Stress=Tension/area of cross-section) Now, 2×109=(40/3)πr2r=4⋅6×10−5 metre