Two blocks of masses m and 2m are connected by an ideal spring. The system is placed on smooth horizontal surface. The blocks are given impulse so that the blocks start moving as shown in the figure. In this spring-blocks system, find the ratio of the initial kinetic energy of centre of mass to the initial kinetic energy of system w.r.t. centre of mass .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of centre of massv→cm=(2m)(vi^)+m(−vj^)2m+m⇒v→cm=v3(2i^−j^)v→cm=v34+1=53vKcm=12(m+2m)v→cm2=123m5v29=56mv2Kinetic energy w.r.t. centre of mass Kint =1m1m22m1+m2v→1−v→22=12m×2mm+2m|vi^−(−vj^)|2=23mv2KcmKinternal =56mv223mv2=56×32=1.25