Two bodies are in equilibrium when suspended in water from the arms of a balance. The mass of one body is 36 g and its density is 9 g/cm3 . If the mass of the other is 48 g , is density in g/cm3 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
43
b
32
c
3
d
5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent weight of first body= real wt- Upthrust=36−369=32 Apparent weight of second body =48−48dUnder equilibrium32g=(48−48d)g⇒48d=16⇒d=3