Two bodies are in equilibrium when suspended in water from the arms at a balance. The mass of one body is 30 g and its density is 6 g/cc. If the mass of the other body is 40g. Find its density ‘d’.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.2 g/cc
b
8.4 g/cc
c
2.66 g/cc
d
4.8 g/cc
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given Mass of one body m1=30 g Density of body ρ1=6 g/cc Mass of another body m2=40 g Densityρ2=? Apparent weight of 1st body m1g−Fb =(30−306) g (∵Fb=buoyant force) (∵Fb=mg) (∵m=ρv∵v=mρ) Apparent weight of 2nd bodym2g−Fb(40−40ρ2×1) g Bodies are in equilibrium So, Apparent weights are equal(30−306)g=(40−40d)g 25=40−40ρ2 ⇒40ρ2=40−25 ⇒ρ2=4015=2.66 g/cc