Two bodies 1 and 2 are projected simultaneously with velocities v1 = 2 ms-1 and v2 = 4 ms-1 respectively. The body 1 is projected vertically up from the top of a cliff of height h = 10 m and the body 2 is projected vertically up from the bottom of the cliff. If the bodies meet, find the time (in s) of meeting of the bodies.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the particle meet after a time t. First of all, we choose the point of collision above the top of the cliff.For the first particle, s=s1, v0=v1, a=−gThen, s1=v1t−12gt2 …(i)For the second particle, s=s2, v0=v2, a=−gThen, s2=v2t−12gt2 …(ii)Referring to the figure, s2−s1=h …(iii)Substituting s1 from Eq. (i), s2 from Eq. (ii) in Eq. (iii), we havet=hv2−v1=104−2=5s