Two bodies are thrown upwards with same initial velocity 40 ms-1 with time gap 4 sec. After what time from projection of first body they will meet (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 sec
b
6 sec
c
8 sec
d
2 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement covered by first object in t secs, s1=ut−12gt2=40t−1210×t2 Displacement covered by second object in (t−4)secs, s2=40(t−4)−1210×(t−4)2 Since they meet s1=s2 We get t=6 secs