Two bodies A and B have thermal emissivities of 0.01 and 0.81 respectively. The outer surface areas of the two bodies are the same. The two bodies emit total radiant power at the same rate. The wavelength λB corresponding to maximum spectral radiancy in the radiation from B is greater than the wavelength I, corresponding to maximum spectral radiancy in the radiation from A by 1.00 μm. If the temperature of A is 5802 K
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the temperature of B is 1934 K
b
λB=1⋅5 μm
c
the temperature of B is 11604 K
d
the temperature of B is 2901 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power radiated P=EA=eσT4ANow eATA4=eBTB4 ∵P1=P2or TB=eAeB1/4×TA=0⋅010⋅811/4×5802 =13×5802 or TB=1934KAccording to Wien's displacement law, λmT= constant So λATA=λBTB or λB/λA=TA/TBor λBλA=58021934 or λA=λB/3Further, λB−λA=1μmor λB−λB3=1μm or λB=1⋅5 μm