Two bodies, A (of mass 1kg) and B (of mass 3kg) are dropped from heights of 16 m and 25 m, respectively. The ratio of the time taken by them to reach the ground is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5/4
b
12/5
c
5/12
d
4/5
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For free fall from a height u=0 (initial velocity) By second equation of motion,h=ut+12gt2=0+12gt2 ⇒h1h2=t1t22Given, h1 = 16 m, h1 = 25 m∴t1t2=h1h2=1625=45