Two bodies of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire as shown in fig.A force of10 Nis applied on the body of mass 2 kg. The breaking stress of metal wire is 2 x 109 N/m2. What should be the minimum radius of the wire used, if it is not to break ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.23x 10-4 m
b
4x10-4m
c
5x 10-4 m
d
5.2x 1O-4 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The free body force diagram is shown in fig. From figure ,F-T=2a and T =1x a=a∴ F-a = 2a or F = 3a or a = F/3Therefore, a =(10 / 3)m/s2Now T=a(10 / 3) Stress =Tπr2 or 2×109=(10/3)3⋅14×r2∴ r2=(10/3)3⋅14×2×109=103×3⋅14×2×109r=103×3⋅14×2×109or r=0⋅23×10−4m
Two bodies of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire as shown in fig.A force of10 Nis applied on the body of mass 2 kg. The breaking stress of metal wire is 2 x 109 N/m2. What should be the minimum radius of the wire used, if it is not to break ?