Two bodies of masses 0.1 kg and 0.4 kg move towards each other with the velocities 1 m/s and 0.1 m/s respectively, After collision they stick together. In 10 sec the combined mass travels
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of combined mass, v=m1v1−m2v2m1+m2=0.1×1−0.4×0.10.5=0.12 m/s∴ Distance travelled by combined mass = v×t=0.12 × 10 = 1.2 m.