Two bodies of masses m and 4m are attached to a light string as shown in Fig. A body of mass m hanging from string is executing oscillations with angular amplitude 60°, while other body is at rest on a horizontal surface. The minimum coefficient of friction between mass Am and the horizontal surface is (here pulley is light and smooth)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14
b
34
c
12
d
18
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity at lowest position = 2gl(1−cos60o)=glT=mg+mV2l=mg+mlgl=2mg, T=μ4mg⇒μ=12