Two bodies with volumes V and 2 V are equalized on a balance. The larger body is then immersed in oil of density d1= 0.9 g/cm3 while the smaller body is immersed in anotherliquid when it is found that the equilibrium of the balance is not disturbed. The density of the second liquid is then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4 g/cm3
b
1.8 g/cm3
c
0.45 g/cm3
d
2.7 g/cm3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For equilibrium (Th)oil=(Th)liquid Vσoilg=2V σLg ⇒ σL=σoil2=0.92=0.45 g/cm3