Two bulbs of 500 watt and 200 watt are manufactured to operate on 220 volt line. The ratio of heat produced in 500 W and 200 W, in two cases, when firstly they are joined in parallel and secondly in series, will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
52, 25
b
52, 52
c
25, 52
d
25, 25
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistance R1 of 500 W bulb = 2202500Resistance R2 of 200 W bulb = 2202200When joined in parallel, the potential difference across both the bulbs will be same.Ratio of heat produced = V2/R1V2/R2 = R2R1= 52when joined in series, the same current will flow through both the bulbs.Ratio of heat produced = i2R1i2R2 = R1R2= 25