Two bullets are fired horizontally and simultaneously towards each other from roof tops of two buildings 100 m apart and of same height of 200 m, with the same velocity of 25 m/s. When and where will the two bullets collide? (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
They will not collide
b
After 2 s at a height of 180 m
c
After 2 s at a height of 20 m
d
After 4 s at a height of 120 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let bullets collide at time tx1+x2=100m25t + 25t = 100t = 2 sy=12gt2=12×10×22 = 20h = 200 – 20 = 180 mHence bullets will collide after 2 s at height 180 m above the ground.