Two capacitors with capacitance values C1 = 2000 ± 10 pF and C2 = 3000 ± 15 pF are connected in series. The voltage applied across this combination is V = 5.00 ± 0.02 V. The percentage error in the calculation of the energy stored in this combination of capacitors is _______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=12C1C2C1+C2V2 Let Ceq=C1C2C1+C2=200030002000+3000=1200pFSince, 1Ceq=1C1+1C2⇒−dCeqCeq2=−dC1C12−dC2C22⇒dCeq12002=1020002+1530002⇒dCeq=6pFU=12CeqV2⇒ΔUU×100=ΔCeqCeq×100+2ΔVV×100⇒ΔUU×100=61200×100+2×0.025×100⇒ΔUU×100=1.3%