Two cars are moving towards each other with speeds of 20 m/s and 15 m/s relative to the ground. The first car sounds a horn of frequency 600 Hz, the frequency of the horn heard by a passenger in the second car before they meet is (the speed of sound in air is 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
600 Hz
b
585 Hz
c
645 Hz
d
666 Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The perceived frequency f′ is related to the actual frequency fo and the relative speeds of the source vs of waves in the medium is given by f′=fov+v0v−vsGiven,v=340m/s, vo=15m/s,vs=20m/s∴f′=600×340+15340−20=355320×600=666Hz