Two cars are moving on two perpendicular roads towards a crossing with uniform speeds of 72 km/hr and 36 km/hr. If first car blows horn of frequency 280 Hz, then the frequency of horn heard by the driver of second car when line joining the cars make 45o angle with the roads; will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
321 Hz
b
298 Hz
c
289 Hz
d
280 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here vA=72km/hr=20m/sec vB=36km/hr=10m/sec n′=nv+vBcos45∘v−vAcos45∘⇒ n′=280340+10/2340−20/2=298Hz
Two cars are moving on two perpendicular roads towards a crossing with uniform speeds of 72 km/hr and 36 km/hr. If first car blows horn of frequency 280 Hz, then the frequency of horn heard by the driver of second car when line joining the cars make 45o angle with the roads; will be