Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two closed organ pipes, when sounded simultaneously gave 4 beats per sec. If longer pipe has a length of 1m. Then length of shorter pipe will be, (v = 300 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

185.5 cm

b

94.9 cm

c

90 cm

d

80 cm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For first pipe n1=v4l1 and for second pipe n2=v4l2So, number of beats = n2−n1=4⇒4=v41l2−1l1⇒16=3001l2−11⇒l2=94.9cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two closed organ pipes, when sounded simultaneously gave 4 beats per sec. If longer pipe has a length of 1m. Then length of shorter pipe will be, (v = 300 m/s)