Two coherent sources of sound, S1 and S2, produce sound waves of the same wavelength, λ=1m, in phase. S1 and S2 are placed 1.5 m apart (see fig). A listener, located at L, directly in front of S2 finds that the intensity is at a minimum when he is 2 m away from S2. The listener moves away from S1, keeping his distance from S2 fixed. The adjacent maximum of intensity is observed when the listener is at a distance d from S1. Then, d is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
3 m
c
12 m
d
2 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At L:Phase difference=Δϕ=2πλ△x=2πλS1L−S2L⇒Δϕ=2π14+94−2=2π52−2=πThis means Minima is formed. Now at other position, Δϕ=2π1d−2=2π for adjacent maxima Δϕ=2π ⇒d=3m