Two coils have a mutual inductance 0.005 H. The current changes in first coil according to equation I=I0 sin wt where I0 = 2 A and ω=100π rad/sec. The maximum value of emf in second coil is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4π
b
3π
c
2π
d
π
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
e=MdIdt=0.005 x ddtI0 sinωt =0.005 I0 ω cosωt ⇒emax=0.005 x 2 x 100π=π