Two communicating vessels contain mercury. The diameter of one vessel is four times larger than the diameter of the other. A column of water of height h0 = 70 cm is poured into he left hand vessel (the narrower one). How much will be mercury level rise in the right hand vessel? (Specific density of mercury= 13.6)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.3 cm
b
0.7 cm
c
0.1 cm
d
1.0 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Due to water,equal volume of mercury displaced.70 cm ×ρwg=(16x+x)ρHg g ⇒ x=0.3 cm