Two concentric circular coils, C1and C2are placed in the XY plane. C1 has 500 turns, and a radius of 1cm . C2 has 200 turns and radius of 20cm. C2 carries a time dependent current It=(5t2−2t+3)A where t is in s . The emf induced in C1 (in mV),at the instant t=1s is 4x. The value of x is ___________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.06.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Flux through 1 due to 2 =φ=N1B2A1=500200μ0I2R2πR12Induced emf in coil 1=E=dφdt=200×500×4π×10−7×π×10−42×20×10−2×dIdt⇒4x×10−3=200×500×π2×10−7×10−410−110t−2 Put t = 1 s, ⇒x=5.06