Two constant forces F→1 and F→2 act on a body of mass 8 kg. These forces displace the body from point P (1, -2, 3) to Q (2, 3, 7) in 2s starting from rest. Force F→1 is of magnitude 9 N and is acting along vector (2i^−2j^+k^). Work done by the force F→2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 J
b
-80 J
c
-180 J
d
180 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
s→=i^+5j^+4k^=12F→1+F→2m(2)2 ...........(i)F→1=9(2i^−2j^+k^)22+22+1=6i^−6j^+3k^ ...........(ii)From Eqs.(i) and (ii), F2→=-2i^+26j^+13k^)Work done by F→2:W=F→2⋅s→⋅=180J