Two convex lenses, each of focal length 40 cm, are filled at the ends of a tube and the tube is filled with water μ=43. A beam of parallel rays parallel to the axis of the tube, enters the tube through one end and emerges from the tube as a beam of parallel rays of same diameter as the incident beam. If refractive index of glass is 1.5, find the length l of the tube.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90 cm
b
80 cm
c
160 cm
d
120 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For each lens, if R be the radius of curvature of each convex surface, then 1f=2μg−1R⇒R=21.5−1×40 cm⇒R=40 cmIf x and y be the second focal length and first focal lengths of lenses 1 and 2 respectively, then x = y.For lens - 1, μ+x−1α=μg−1+R−μg−μ−R⇒μx=2μg−μ−1R⇒4/3x=2×1.5−43−140⇒x=80 cm∴ l=x+y=x+x=80+80cm=160 cm