Two copper balls, each weighing 20 g are kept in air 10 cm apart. If one electron from every 106 atoms is transferred from one ball to the other, the coulomb force between them is (atomic weight of copper is 63.5)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.0×1010N
b
8.0×104N
c
8.0×108N
d
8.0×106N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of atoms in given mass =2063.5×6.02×1023 =18.96×1022Transfer of electron between balls =18.96×1022106 =18.96×1016Hence, magnitude of charge gained by each ball.Q=18.96×1016×1.6×10−19=0.030CForce of attraction between the ballsF=9×109×(0.030)2(0.1)2=8.1×108N
Two copper balls, each weighing 20 g are kept in air 10 cm apart. If one electron from every 106 atoms is transferred from one ball to the other, the coulomb force between them is (atomic weight of copper is 63.5)