Two drops of the same radius are falling through air with a steady velocity of 5 cm per sec. If the two drops coalesce, the terminal velocity would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cm per sec
b
2.5 cm per sec
c
5×(4)1/3cm per sec
d
5×2 cm per sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If two drops of same radius r coalesce then radius of new drop is given by R43πR3=43πr3+43πr3⇒R3=2r3⇒R=21/3rIf drop of radius r is falling in viscous medium then it acquire a critical velocity v and v∝r2v2v1=Rr2=21/3rr2⇒v2=22/3×v1=22/3×(5)=5×(4)1/3 cm/s