Two electric bulbs each of rating 60 W, 200 V are connected in series and a 100 volt d.c. supply is connected across the combination. Then total power consumed by the combination is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 W
b
30 W
c
7.5 W
d
15 W
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistance of each bulb R=V2P∴ Equivalent resistance, RC=R+R=2V2P∴ Power=P1=(V1)2RC=(V1)22V2/P=P2(V1V)2=602(100200)2W=7.5 W
Two electric bulbs each of rating 60 W, 200 V are connected in series and a 100 volt d.c. supply is connected across the combination. Then total power consumed by the combination is