Two electric dipoles each of dipole moment p = 6.2 x 10-3 C cm are placed with their axis along the same line and their centres at a distance d = 10-8 m. What is force of attraction between dipoles?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21 x 1033 N
b
2.1 x 10-39 N
c
21 x 10-37 N
d
2.1 x 10-17 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Field at +q due to first dipole = 14πε02pd+l3Force on +q due to first dipole = 14πε02pqd+l3Force on -q due to first dipole = 14πε02pqd-l3Force of interaction = 2pq4πε01d-l3-1d+l3=3p22ε0πd4=201 x 10-16 N ∵d>>l
Two electric dipoles each of dipole moment p = 6.2 x 10-3 C cm are placed with their axis along the same line and their centres at a distance d = 10-8 m. What is force of attraction between dipoles?