Two electric dipoles of moment P and 64P are placed in opposite direction on a line at a distance of 25 cm. The electric field will be zero at point between the dipoles whose distance from the dipole of moment P is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
259 cm
c
10 cm
d
413 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose neutral point N lies at a distance x from dipole of moment. At N , IE. F. due to dipole (1)=∣E.F . due to dipole (2) ⇒14πε0·2px3=14πε0·2(64p)(25-x)3 ⇒1x3=64(25-x)3⇒x=5 cm