Two factories are sounding their sirens at 800 Hz. A man goes from one factory to the other at a speed of 2 m/s. The velocity of sound is 320 m/s. The number of beats heard by the person in one second will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
4
c
8
d
10
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the man is approaching to a factoryn′=v+vovn =320+2320800=322320800 When the man is going away from the factory n′′=v−v0vn=320−2320800=318320800 n′−n′′=322−318320800 =4×800320=10Hz