Two identical balls A and B lie on a smooth horizontal surface, which gradually merges into a curve to a height 3.2 m. Ball A is given a velocity of 10 ms-1, to collide head-on with ball B, which then takes up the curved path. Calculate the minimum coefficient of restitution, e, for the collision between A and B So that ball B reaches the highest point C of the curve.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of B after collision is v2=(1+e)m1u1m1+m2=(1+e)mm+m(10)⇒ v2=5(1+e)Height to which B rises is h=v222gNow, v222g=3.2 ⇒ [5(1+e)]22×10=3.2⇒ e=35=0.6