Two identical balls, of equal masses A and B, are lying on a smooth surface as shown in Fig. Ball A hits ball B (which is at rest) with a velocity v = 16m/s. What should be the minimum value of coefficient of restitution between A and B so that B just reaches the highest point of inclined plane. (g= 10ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23
b
14
c
12
d
13
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v = 16 m/sLet velocity of B after collision be v2 and that of (A) be v1 thenv2 = 2gs = 2 x 10 x 5 = 10m/smv1 +mv2 = mv ⇒ v1+10 =16 ⇒ v1 = 6m/se = v2−v1/v = 10−6 16 = 14