Two identical guitar wires have a fundamental frequency of 600 Hz, when kept under the same tension. The tension in a wire can be increased by tightening the tuning keys. During the tightening process, length of vibrating section of wire remains same. What percentage increase in the tension of one of the wires will lead to six beats per second when they are sounded together?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0002.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=12lTμ n αT ⇒∆nn×100 =∆T2 T×100 6600×100=12T%⇒T%=2% If change in T=x then % change in e is x⇒ % change in μ is <