Two identical 5 kg blocks are moving with same speed of 2 m/s towards each other along a frictionless horizontal surface. The two blocks collide, stick together and come to rest. Consider the two blocks as a system. The work done by external and internal forces are respectively:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0, 0
b
0, 20 J
c
0, -20 J
d
20 J, -20 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fext = 0, Wext = Fext→.s→ = 0By work energy theorem: W = KF-KI Wext+Wint. = 0-(12mv2+12mv2) Wint= -mv2 = -5×22 = -20 J