Two identical sinusoidal waves with wave lengths of 3.00 m travel in the same direction at a speed of 2.00 m/s. The second wave originates from the same point as the first, but at a later time. The amplitude of the resultant wave is the same as that of each of the two initial waves. Determine the minimum possible time interval (in sec) between the starting moments of the two waves.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.500.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2A0cosϕ2=A0 So, ϕ2=cos−112=60∘=π3Thus, the phase difference is ϕ=120∘=2π3This phase difference results if the time delay is , T3=13f=λ3vTime delay =3m3(2m/s)=0.500s