Two identical spherical drops of water are falling (vertically downwards) through air with a steady velocity of 5 cm/sec. If both the drops coalsece (combine) to form a new spherical drop, the terminal velocity of the new drop will be (neglect buoyant force on the drops).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 × 2 cm/sec
b
5×2 cm/sec
c
5× (4)13 cm/sec
d
52 cm/sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When two drops of radius r each combine to form a big drop, the radius of big drop will be given by43πR3 = 4π3r2+4π3r3or R2 = 2r3 or R = 213r Now VRVr = (Rr)2 = 223 = 413VR = 5×413cm/s
Two identical spherical drops of water are falling (vertically downwards) through air with a steady velocity of 5 cm/sec. If both the drops coalsece (combine) to form a new spherical drop, the terminal velocity of the new drop will be (neglect buoyant force on the drops).