Two identical wires are stretched by the same tension of 100 N, and each emits a note of frequency 200 cycles/sec. The tension in one wire is increased by 1 N. Calculate the number of beats heard per second when the wires are plucked.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency f=12LTμ dfdT=12L12Tμ−1/21μ ⇒dfdT=14LTTμ+1/2=f2T ⇒△f=f2⋅ΔTT=2002⋅1100= 1 cycle/sec.