Two identical wires have the same fundamental frequency of 400 Hz. when kept under the same tension. If the tension in one wire is increased by 2% the number of beats produced will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
2
c
8
d
1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n∝T⇒Δnn=12ΔTTBeat frequency =Δn=12ΔTT n=12×2100×400=4 Hz