Two inductors L1 (inductance 1mH, internal resistance 3Ω) and L2 (inductance 2mH, internal resistance 4Ω), and a resistor R (resistance 12Ω) are all connected in parallel across a 5 V battery. The circuit is switched on a time t=0 The ratio of the maximum to the minimum current (Imax/Imin) drawn from the battery is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8
b
10
c
12
d
14
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t=0, current will flow only in 12Ω resistance ∴Imin=512A At t→∞ both L1 and L behave as conducting wires 2 ∴Reff=32Ω,Imax=VReff=532=103A∴ImaxImin=8