Two insulated metallic spheres of 3 μF and 5 μF capacitances are charged to 300 V and 50 V respectively. The energy loss, when they are connected by a wire, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.012 J
b
0.0218 J
c
0.0375 J
d
3.75 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The energy loss when the capacitors are connected by a wire=12C1C2C1+C2V1−V22=123×10−65×10−63×10−6+5×10−6(300−50)2=0.0375J