Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two insulating plates are both uniformly charged in such a way that potential difference between them is (V2 -V1 = 20 V) (i.e., plate 2 is at higher potential). The plates are separated by d = 0.1 m and can be treated as infintely large. An electron is released from rest on the inner surface of plate 1. What is its speed when it hits plate 2 ? (e = 1.6 x 10-19 C, me = 9.11x 10-31 kg)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2⋅65×106m/s

b

7.02×1012m/s

c

1.87×106m/s

d

32×10−19m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given that V2 >V1 i.e., the electric field will point, from plate 2 to plate 1 as shown in fig. The moving electron will experience au electric force, opposite to the direction of electric field.Using work energy theorem, we havemev22−0=eV2−V1or     9⋅11×10−312v2=1⋅6×10−19×20∴ V=1.6×10−19×409.11×10−31 or  V=2.65×106m/s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two insulating plates are both uniformly charged in such a way that potential difference between them is (V2 -V1 = 20 V) (i.e., plate 2 is at higher potential). The plates are separated by d = 0.1 m and can be treated as infintely large. An electron is released from rest on the inner surface of plate 1. What is its speed when it hits plate 2 ? (e = 1.6 x 10-19 C, me = 9.11x 10-31 kg)